21 Mart 2011 Pazartesi

Bir Madenin Hikayesi

BİR ÜLKE VE BİR MADENİN HİKAYESİ 
Bir varmış bir yokmuş bir ülkenin birinde dünyayının en değerli ve en stratejik madeni sayılan bir maden varmış .Bu ülke bu madenin dünya rezervlerinin %65’ine sahipken , dünya üretiminin sadece %32’sinde yer alabiliyormuş.Şimdi bu ülke ve maden nedir kimdir diye sormayın; yazımın sonunda bu ülke ve madenin ne  olduğunu açıklayacağım. ama önce biraz bu madeni ve bu ülkeyi tanıyalım.Bu Madenin atom numarası 5,  atom ağırlığı 10,81 , yoğunluğuda 2,84gr/cm3 müş. Tabiatta 230 çeşit bu madenin minerali varmış.Kullanım alanı olarakta başlıca ;Nükleer Sanayi , İlaç Sanayi, Kimya Sanayi ,Cam Sanayi, Seramik Sanayi, Otomobil Sanayi ve Gübre Sanayi  olmak üzere 400 çeşit alanda bu maden kullanılıyormuş.Hatta arabaları bu maden ile çalıştıracak patentli 600 proje olduğu söyleniyor.
Yukarıda bahsedildiği gibi çok değerli bir doğal kaynak olan bu madenin, Sağlık açısındanda  bir çok yararı varmış.Özellikle beyin fonksiyonlarının gelişmesinde , östrojen hormamonun aktive edilmesinde, D vitaminini böbreklerde en aktif form haline dönüştürülmesinde  ,kas yapımında  ve kemik erimesinin azaltılmasında   büyük rolü varmış. Maden suları, elma, havuç, tahıl, üzüm, yapraklı sebzeler, fındık, armut gibi maddelerde bu mineral yüksek oranda bulunmaktaymış.

Birazda bu madenin vatanı olan bu ülkeyi tanıyalım...Bu ülkenin yüzölçümü  814.578 km2 Nüfusu ise 72milyon 561 binmiş  ve bu nüfusun 31 milyon 230 bin’i genç nüfusmuş.
 Bu ülkede işsizlik oranı da  yüzde %14.5 ‘muş. Bu Madeni işleten az sayıda işletme ve kuruluş varmış ve bunların çoğuda özelleştirilmiş veya özelleştirilmeye çalışılıyormuş...
Bu ülke , bu madenin ihracatının %50’sini ham madde halinde, %50’sini işlenmiş olarak satabiliyormuş.Önemli olan hammadde halinde satmak değil Önemli olan bu rezervlerden sağlanacak faydayı en üst düzeye çıkartacak endüstriyi  kurmak ve işletmektir.Peki neden bu ülke bu kadar genç nüfusa sahipken bu kadar değerli madeni işletecek endüstriyi ve işletmeleri kuramıyor ????Neden dünya reservlerinin %65’ine sahipken ,dünya üretiminin sadece %32sinde yer alabiliyor???
Yukarıda bahsettiğim maden bordur ve bu ülke ise Türkiye’dir........
Buyüzden Maalesef bu hikayenin sonu yok ....

2 yorum: